Rehabilitačná klinika a vzdelávacie centrum pre fyzioterapeutov v Košiciach

+421 948 697 379 | +421 917 536 152 

Bankovanie + mäkké techniky

"Kde príroda spôsobila bolesť, tam nahromadila škodlivé látky. Pokiaľ nie je sama schopná tieto látky odstrániť, musíme jej prist na pomoc”

Bankovanie alebo manuálna vákuoterapia je liečebná metóda známa a používaná od stredoveku až po súčasnú dobu.
Bankovanie, je súčasťou Tradičnej čínskej medicíny, je to alternatívna liečiteľská metóda, ktorá využíva spojenie akupunktúrnych dráh s vnútornými orgánmi.    Pri tejto metóde prichádza k 12x intenzívnejšiemu prekrveniu ako po klasickej masáži. Pod bankovaním rozumieme prikladanie sklenených baniek s nahriatym vzduchom. V nich sa ochladzovaním vytvára podtlak, ktorý spôsobí ich prisatie na pokožku. Používa sa nie len k uvoľneniu bolesti pohybového aparátu ale aj k zmierneniu vnútorných problémov. Banky pôsobia fyzikálne, reflexné ale aj metabolicky tým, že ovplyvňujú pochody látkovej výmeny v priľahlom okolí a v neposlednej miere aj stimulujú imunitu organizmu. Taktiež ovplyvňujú procesy aj na miestach vzdialených od miesta aplikácie sklenených baniek.

Čo sa odohráva v tkanive pri preložení banky? Podtlak vytiahne časť kože aj podložia do banky, tým sa prekrvia a okysliči kritické body a odplavia sa nazhromaždené škodliviny. Kritické miesto sa rýchlejšie regeneruje a zotavuje. Pri suchom bankovaní zostáva povrch pokožky neporušený, banka sa priloží k telu tak, aby sa vytvoril podtlak a vsaje do seba časť kože aj s podkožím, čo spôsobí okrem iného aj popraskanie drobných cievok. Červené krvinky preniknú do priestoru, malý výron krvi aj lymfy zvýši cirkuláciu krvi a prívod kyslíku do okolia, nastane reakcia organizmu a aktivácia životaschopných procesov nielen priamo na mieste prisatia banky a v priamom okoli, ale aj na zodpovedajúcom vnútornom orgáne tzv. viscerovertebrálny vzťah.

Pozor !! Kontraindikácie - kedy bankovanie nie je vhodné

  • pacienti s hemofíliou,
  • pacienti s krehkymi cievami,
  • tehotné ženy,
  • ženy so silnou menštruáciou,
  • pacienti s leukémiou a nádorovými ochoreniami,
  • pacienti s vysokou horúčkou,
  • veľmi vysokým krvným tlakom,
  • vysoké štádium diabetes melittus a podobne.


Ak máte pochybnosti či je táto služba pre vás vhodná informujte fyzioterapeuta.

Bankovaniu budú predchádzať Mäkké techniky (25 min.) . Táto príjemná súčasť služby vás pred samotnou aplikáciou baniek úvoľní, prispeje k obnova funkcie mäkkých tkanív, ktoré bývajú u bežnej populácie vplyvom preťaženia neúmerne zaťažované.
Mäkkými technikami ovplyvníme kožu, podkožie, fascia a svaly a dokonale tak pripravíme telo na bankovanie.

Máte otázky alebo sa chcete objednať telefonicky? Volajte