Rehabilitačná klinika a vzdelávacie centrum pre fyzioterapeutov v Košiciach

+421 948 697 379 | +421 917 536 152 

Suchá ihla

„Choroba učí, aké cenné je zdravie.“

Služba je za príplatok 10€ a je súčasťou služby Rehabilitácie dospelých a služby Rehabilitácia sánky, podľa miesta, ktoré bolí. Nedá sa objednať samostatne.

Výhody terapie suchou ihlou - rýchle odznenie bolesti. O použití suchej ihly rozhodne fyzioterapeut.

Suchú ihlu aplikujeme pri liečbe bolesti svalov vyvolanej priamo spúšťovými bodmi, ktoré vznikajú napríklad opakovanou činnosťou, nadmernou záťažou alebo športom.

Suchá ihla je vhodná:

  • Bolesť hlavy
  • Bolesť tváre
  • Bolesť v šiji
  • Problémy so sánkou
  • Bolesť krížov
  • Bolesť v SI skĺbení
  • Stuhnutého pleca
  • Tenisový lakeť
  • Sval piriformis

Suchá ihla sa používa pri liečbe bolesti. Suchou ihlou stimulujeme spúšťové body, ktoré sa nachádzajú hlbšie v svale a utláčajú okolité nervové vlákna, cievy a svaly, čo spôsobuje poruchy prekrvenia svalu a následnú bolesť v svale.
Suchú ihlu používame, pri spúšťových bodoch, ktoré nie je možné rozmasírovať. Po vpichu suchej ihly sa bolesť deaktivuje. Dochádza k okamžitej úľave od bolesti. Suchú ihlu aplikujeme pri akútnej bolesti. Pri  chronickej bolesti je nutné aplikáciu suchej ihly opakovať.
Táto liečba je dobre tolerovaná. Po vpichu suchej ihly do svalového uzlíka sa obnoví prirodzený nervovo-svalový prenos a zvýšené napätie v svale sa uvoľní.

Vhodné pre aktívnych športovcov.

Terapiu suchou ihlou odporúčame najmä aktívnym športovcom. Suchá ihla podstatne skráti čas liečby a regeneráciu preťažených svalov.

Najčastejšie otázky:

Je to bezpečné?

Áno. Pri bezpečnosti aplikácie suchej ihly sú dôležité dva princípy.
- Hygiena pri vpichu suchej ihly. Dodržať všetky hygienické pravidlá: terapeut používa jednorazové rukavice, jednorazové samostatne balené ihly a dezinfekčné štvorce. Jeden vpich = jedna ihla. Miesto vpichu sa najskôr dezinfikuje.
- Bezpečné miesto vpichu. Fyzioterapeut musí byť absolventom kurzu Suchá ihla. Na miesta kde by to mohlo byť nebezpečné suchú ihlu neaplikujeme (napr. oblasť hrudníka). Suchú ihlu vpichujeme iba na bezpečné miesta, kde sa spúšťové body najčastejšie vyskytujú.

Aký je rozdiel medzi suchou ihlou a akupunktúrou?
Pri klasickej akupunktúre sa terapeut zameriava na liečbu systémových ochorení. Pri aplikácii suchej ihly sa zameriavame na liečbu bolesti svalov vyvolanej priamo spúšťovými bodmi.
 
Bolí to?
Aplikácia suchej ihly nemusí bolieť. Pocit vpichu je iný ako napr. pri pichnutí injekcie, niekedy ho nemusí byť ani cítiť.

Aké ihly používame?
Využívame najkvalitnejšie suché ihly Seirin®. Extrémne tenké ihly typu J sú dodávané v zavádzacie trubičke. Ich zaoblené hrany umožňujú pohodlné a zaručené bezbolestné polohovanie. Vďaka novým spôsobom výroby sú špička a hriadeľ ihly tak jemné, že tieto ihly SEIRIN ® môžu byť zasunuté pod nižším tlakom. Sú vyrobené zo špeciálnej nerezovej ocele a sú umiestnené presne v strede rukoväte, čo umožňuje vysokú presnosť pri vložení. Rukoväť je veľmi ľahko uchopiteľná vďaka svojej hrebeňové ploche, je vyrobená z extrémne ľahkého polypropylénového plastu.

Bezpečnosť vždy na prvom mieste: ihly SEIRIN ® typu J sú podrobené 8 prísnym kontrolám kvality počas výroby. Sú vyčistené elektrolytom, sterilizované EO plynom a použiteľné po dobu najmenej 3 rokov.